• 780774680
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Przegląd techniczny budynku

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Kontrola techniczna budynku (albo inaczej przegląd techniczny) to nie tylko obowiązek, który wynika z prawa budowlanego, ale przede wszystkim odpowiedzialne i rozsądne podejście do kwestii bezpieczeństwa. Kontrola ta jest bowiem potrzebna, by ocenić, czy użytkowanie budynku jest bezpieczne i nie stwarza żadnego zagrożenia mieszkańcom oraz innym użytkownikom.

Podczas inspekcji obiektu budowlanego specjaliści sprawdzają praktycznie wszystkie aspekty: od konstrukcji, jej fundamentów aż po pokrycie dachowe. Ocena obejmuje sprawdzenie wszelkich potencjalnych problemów konstrukcyjnych, a także innych ewentualnych zagrożeń dla bezpieczeństwa, które mogą powstać w czasie eksploatacji budynku i w wyniku działania czynników występujących podczas użytkowania obiektu. Przegląd budowlany to także ocena stanu technicznego i przydatności instalacji np. elektrycznej i piorunochronnej, czy wodno-kanalizacyjnej. 

Kto odpowiada za przegląd techniczny budynku?

Jak łatwo się domyślić, przegląd techniczny budynku wchodzi w zakres obowiązków właściciela lub zarządcy nieruchomości, o którym mowa w art. 61 ustawy Prawo budowlane. Kolejne przepisy ustawy (i dalej rozporządzeń wykonawczych) precyzują zadania do wykonania. W przypadku wspólnot mieszkaniowych to zarządca nieruchomości jest tą osobą (tym podmiotem), który wypełnia ustawowe obowiązki.

To zarządca odpowiada za techniczne aspekty budynku, w tym okresowe kontrole i utrzymanie jego stanu technicznego. Może to dotyczyć wszystkiego, od systemów elektrycznych, przez hydraulikę, klimatyzację, aż po elementy konstrukcyjne budynku. Do obowiązków zarządcy należy też gromadzenie wszystkich protokołów z inspekcji.

Szczegółowy opis rodzajów kontroli, częstotliwości ich wykonywania, zakresu, osób uprawnionych oraz wymaganej dokumentacji uregulowany jest w art. 62 Prawa budowlanego. 

Kiedy wykonuje się przegląd budynku?

Wspomniany art. 62 wskazuje cztery kategorie obowiązkowych przeglądów:

  • okresowy, przeprowadzany co najmniej raz w roku;
  • okresowy, wykonywany co najmniej raz na 5 lat;
  • okresowy, realizowany co najmniej 2 razy w roku;
  • każdorazowy w przypadku wystąpienia czynników zewnętrznych związanych z działaniem człowieka lub sił natury.

Jak już wspomniano, przegląd budowlany to techniczna ocena stanu fizycznego obiektu budowlanego. Zakres kontroli obejmuje sprawdzenie ogólnego stanu technicznego budynku (m.in. ścian, podłóg, stropów, drzwi, okien), a także jego poszczególnych części, takich jak instalacje elektryczne, wodno-kanalizacyjne, przeciwpożarowe i inne. Jak łatwo się domyślić, takiego przeglądu mogą dokonać jedynie osoby, które mają uprawnienia budowlane w odpowiedniej specjalności. I tak np. kontrolę stanu technicznego przewodów kominowych mogą wykonać jedynie osoby posiadające kwalifikacje mistrza w rzemiośle kominiarskim. 

Ogólną pieczę nad przeglądami technicznymi sprawuje nadzór budowlany, który może nakazać przeprowadzenie kontroli, a także zażądać ekspertyzy stanu technicznego obiektu lub jego części. 

Odpowiedzialny zarządca nieruchomości zna stan budynku, który mu powierzono. Rzetelny zarządca dba o terminowość przeglądów i o to, by przeprowadzili je fachowcy. Bo to nie miejsce na „fuszerkę”, gdy w grę wchodzi bezpieczeństwo mieszkańców. Jeśli szukasz dla swojej nieruchomości zarządcy, który zadba o budynek, skontaktuj się z Octohome. Przekonasz się, że powierzasz nieruchomość prawdziwym specjalistom w swojej branży.


© 2024 OctoHome. All Rights Reserved. Powered by OctoSensus