• 780774680
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Kto odpowiada za odśnieżanie dachu

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Zima to piękna i malownicza pora roku, szczególnie gdy spadnie dużo śniegu. Wszyscy dookoła są zadowoleni. Wszyscy, z wyjątkiem właścicieli i zarządców nieruchomości, którzy już wiedzą, że czeka ich odśnieżanie dachu. Intensywne opady śniegu mogą bowiem poważnie zagrozić konstrukcji budynku.

Obowiązek odśnieżania w polskim prawie

Co do tego, kto ma obowiązek dbać o dach, nie ma żadnych wątpliwości. Wystarczy sięgnąć do ustawy Prawo budowlane. W art. 61 pkt 2 ustawy wyraźnie napisano, kto jest odpowiedzialny za bezpieczeństwo związane z nieruchomością, przy czym bezpieczne użytkowanie obiektu to nie tylko zalegający śnieg, ale także sople i nawisy lodowe.

Właściciel lub zarządca obiektu budowlanego jest obowiązany zapewnić, dochowując należytej staranności, bezpieczne użytkowanie obiektu w razie wystąpienia czynników zewnętrznych oddziaływujących na obiekt, związanych z działaniem człowieka lub sił natury, takich jak: wyładowania atmosferyczne, wstrząsy sejsmiczne, silne wiatry, intensywne opady atmosferyczne, osuwiska ziemi, zjawiska lodowe na rzekach i morzu oraz jeziorach i zbiornikach wodnych, pożary lub powodzie, w wyniku których następuje uszkodzenie obiektu budowlanego lub bezpośrednie zagrożenie takim uszkodzeniem, mogące spowodować zagrożenie życia lub zdrowia ludzi, bezpieczeństwa mienia lub środowiska.

Co więcej, ta sama ustawa przewiduje także kary za nieodśnieżony dach, czy szerzej – sankcje za nieprzestrzeganie przepisów. Za uchybienie obowiązkowi grozi grzywna, a w skrajnych przypadkach nawet kara pozbawienia wolności do roku. Oczywiście nikt za samo nieodśnieżenie do więzienia nie trafi. Jednak gdyby doszło do jakiegoś wypadku, który wiązałby się np. ze spadającymi soplami czy osuwającym się śniegiem, hmm... tu już odpowiedź nie jest tak jednoznaczna.

To, czy właściciel i zarządca wypełnia swój obowiązek sprawdzać może Policja, Straż Miejska oraz nadzór budowlany i to oni mogą nałożyć mandat lub skierować sprawę do sądu.

Jak odśnieżać dach

Skoro już wiemy, kto ma zapewnić bezpieczeństwo, to pojawia się pytanie: jak często czyścić dach? No i jak to zrobić? Prawo budowlane nie wskazuje, czy obowiązek odśnieżania ma być realizowany raz na dzień, czy jeden raz tygodniowo. Wszystko bowiem zależy, od ciężaru zalegającego śniegu. 

Pomocne w tym zakresie będą normy: podstawowa (PN-EN 1991-1-3: 2005) oraz uaktualniona (PN-80/B-02010/Az1:2006). To tam określono dopuszczalny nacisk na metr kwadratowy, w zależności od tego, w której części Polski znajduje się obiekt. Kluczowe jest więc kontrolowanie, czy zalegający śnieg nie zagraża konstrukcji budynku.

Czy zalegający na śniegu dach można usunąć osobiście? Nie ma prawnego obowiązku zlecania tej usługi fachowcom, jednak bądźmy szczerzy – samodzielne odśnieżanie jest możliwe tylko na niewielkich powierzchniach, np. na domkach jednorodzinnych. Każdy większy dach wymaga już wykwalifikowanej ekipy. Tu warto wspomnieć, że każda osoba odśnieżająca dach musi być odpowiednio przeszkolona do pracy na wysokości (aktualne szkolenie bhp) i posiadać zabezpieczenia takie jak kask czy szelki wraz z linką bezpieczeństwa. Ważne jest także zabezpieczenie terenu wokół budynku, by zrzucany na ziemię śnieg nie zrobił nikomu krzywdy ani nie uszkodził mienia.


© 2024 OctoHome. All Rights Reserved. Powered by OctoSensus