• 780774680
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Co to są lofty?

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Mieszkanie w loftach, biura w lofcie, styl loftowy. Słychać o tym praktycznie na każdym kroku, można o tym przeczytać w wielu miejscach, ale czy wiesz, czym jest loft?

Moda na lofty dotarła do Polski na początku lat dwutysięcznych – trochę późno, bo poprzemysłowe przestrzenie na zachodzie były wykorzystywane komercyjnie już wiele lat wcześniej. 

Loft to miejsce w dawnej, niedziałającej już fabryce, magazynie itp., które wykorzystuje się ponownie, tym razem do użytku mieszkalnego lub komercyjnego. 

Prawdopodobnie dlatego, że w Polsce fabryki działały dużo dłużej niż w krajach Europy Zachodniej, lofty pojawiły się nad Wisłą nieco później, ale jednocześnie z miejsca zyskały ogromną popularność. Pierwsze polskie lofty powstały w mocno zindustrializowanych miastach – w Łodzi czy w Bytomiu. 

Jedną z pierwszych przestrzeni loftowych była odnowiona przędzalnia Karola Scheiblera, znajdująca się w Łodzi, w zabytkowej dzielnicy Księży Młyn. W tym XIX-wiecznym kompleksie, który popadał w ruinę, inwestor stworzył mieszkania, biura, punkty usługowe – wszystko w loftowym stylu.

Innym przykładem z Łodzi może być kompleks Manufaktura. W dawnych fabrykach Izraela Poznańskiego (a po wojnie Zakładach Przemysłu Bawełnianego nr 2) dziś tętni życiem ogromny kompleks handlowo-usługowo-rozrywkowy: sklepy, biura, restauracje, kino i czterogwiazdkowy hotel.

Loft soft

Te inwestycje przytoczone powyżej to przykład stylu loft hard – polega on na zaaranżowaniu byłych fabryk, magazynów, hut, młynów, składów itd. Jak łatwo się domyślić, biura czy mieszkania loft hard są przestronne (zwykle open space), wysokie, industrialne, surowe, z dużymi oknami.

Czym jest zatem loft soft? Pustych starych fabryk nie ma wcale tak wiele w naszym kraju. Cóż w takim razie mają począć fani loftowego stylu? Tu wkracza właśnie soft loft, czyli aranżowanie (stylizowanie) przestrzeni w taki sposób, aby wyglądała jak nieczynna fabryka czy dawny magazyn.

Czy to w nowo wybudowanych budynkach, czy też w już istniejących – fani loftowego stylu mogą stworzyć miejsce, które przypomina prawdziwe lofty. W takich pomieszczeniach dominuje surowy beton, wyeksponowane są elementy konstrukcyjne budynku, a instalacje (kable, rury) biegną bezpośrednio na ścianie, a nie są w niej schowane.

Loft to wyzwanie

O każdy budynek trzeba dbać, to oczywiste, ale postfabrykanckie lofty mogą wymagać jeszcze większej uwagi. Jedna kwestia to upływ czasu – stare fabryki powstały częstokroć na przełomie XIX i XX wieku, mają już więc grubo powyżej 100 lat. A co za tym idzie, konieczny jest wzmożony dozór techniczny, choć można założyć, że inwestor, rewitalizując obiekt, wzmocnił go i zadbał o odpowiednie zabezpieczenia techniczne.

Inną sprawą – nie mniej ważną – jest zabytkowy charakter. Często loftowe budynki znajdują się pod prawną ochroną konserwatora zabytków. Ma to daleko idące konsekwencje, nie tylko dla samego budynku, ale również dla najbliższego otoczenia. 


© 2024 OctoHome. All Rights Reserved. Powered by OctoSensus