• 780774680
  • This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Ceny za zarządzanie nieruchomościami

Star InactiveStar InactiveStar InactiveStar InactiveStar Inactive
 

Opłata za zarządzanie nieruchomością różni się m.in. w zależności od miasta oraz od zakresu prac. W Łodzi może być inna stawka niż w Zgierzu, tak samo jak inne opłaty będą w centrum Warszawy i w Piasecznie. W takim razie ile kosztuje zarządzanie nieruchomością?

Dlaczego wspólnoty mieszkaniowe decydują się zlecić zarządzanie nieruchomością? Historia pokazała, że wiele wspólnot, które chciały same sobą zarządzać, szybko zorientowały się, że to nie takie łatwe. Trudno bowiem zastąpić profesjonalnego zarządcę nieruchomości, który ma:

  1. wiedzę, 
  2. doświadczenie,
  3. niezbędne narzędzia
  4. często także odpowiedni personel.

Oczywiście ta fachowość kosztuje.

Ile kosztuje zarządzanie nieruchomością?

Trudno jednoznacznie odpowiedź na to pytanie. Jeśli szukałeś klarownej odpowiedzi, to przykro nam, ale takiej tutaj nie znajdziesz. Opłata dla zarządcy nieruchomości każdorazowo ustalana jest bowiem indywidualnie. 

Oczywiście, każdy zarządca posiada pewne “widełki” oraz warunki, które bierze pod uwagę, wyceniając usługę. Gdyby trzeba było wyznaczyć jakąś średnią cenę za zarządzanie nieruchomością, to można przyjąć, że jest to koszt od ok. 0,60 zł/m2 zarządzanej powierzchni. 

Od czego zależy cena za zarządzanie?

Wspólnota, która zdecyduje się na “zatrudnienie” zewnętrznego zarządcy, powinna mieć świadomość, że obsługa nieruchomości odbywa się na kilku polach.

Na zarządzanie wspólnotą mieszkaniową składa się:

  1. obsługa administracyjna
  2. obsługa księgowo-rachunkowa
  3. obsługa techniczna.

Co w ramach tego wykonuje zarządca nieruchomości? Od prowadzenia wykazu właścicieli lokali (wraz z podziałem udziałów), poprzez “papierową” obsługę wspólnoty, zbieranie opłat, przygotowanie budżetu, aż po organizację prac remontowych i dbanie o czystość nieruchomości. To oczywiście tylko przykładowe działania.

Zatem im większa nieruchomość, im starszy budynek, im więcej urządzeń technicznych – słowem im bardziej złożona, skomplikowana i rozbudowana wspólnota, tym cena za zarządzanie nieruchomością jest wyższa.

Różnice w cenach w zależności od miast

Innym czynnikiem kształtującym cenę jest również lokalizacja. Opłaty dla zarządcy nieruchomości są inne w dużych aglomeracjach miejskich niż w małych miasteczkach. Wpływ na te różnice mają m.in. ceny dyktowane przez podwykonawców (np. firmy remontowe, firmy sprzątające) i konkurencja między nimi. 

Przykładowo, zarządzanie nieruchomościami w Łodzi może być teoretycznie tańsze, gdyż istnieje spory rynek np. firm zajmujących się elektryką. W rzeczywistości jednak ceny tych usług na łódzkim rynku są wyższe niż np. w Koninie czy Łęczycy, nawet pomimo większej konkurencji, co oczywiście przekłada się na koszty zarządzania.


W takim razie może jednak lepiej, a na pewno taniej, jest “zarządzać się samemu”? Pewnie ani lepiej, ani taniej. Dla wspólnoty mieszkaniowej to mogą być iluzoryczne oszczędności. W ostatecznym rozrachunku zawsze lepszym rozwiązaniem jest fachowa obsługa. Doświadczony zarządca nieruchomości jest w stanie na przykład lepiej zoptymalizować budżet czy zorganizować prace remontowe w budynku.


© 2024 OctoHome. All Rights Reserved. Powered by OctoSensus