Łódź to jedno z największych miast w Polsce, stąd też rynek nieruchomości jest tam mocno rozbudowany. Co prawda to nie to samo co rynek w stolicy, niemniej jest on bogaty i to na różnych płaszczyznach.
Zarządzanie nieruchomościami w Łodzi, wynajem, sprzedaż, a także budownictwo – przeglądając oferty i czytając statystyki szybko można się zorientować, że łódzki rynek nieruchomości należy do wiodących w kraju.
Ceny z roku na rok rosną (mniej lub więcej), a o mieszkanie w dobrym punkcie miasta nie jest wcale tak łatwo. Podobnie wygląda sprawa z powierzchniami komercyjnymi pod biura czy sklepy – tu także wybór jest mocno przetrzebiony.
Mieszkania i domy w Łodzi
Zarówno rynek pierwotny jak i wtórny cieszą się bardzo wysokim popytem, którego nie wyhamowała nawet pandemia. Wykorzystują to i deweloperzy, i wynajmujący “z drugiej ręki”. Ceny za m2 wciąż utrzymują się na średniowysokim poziomie, a mimo to chętnych na zakup czy wynajem nie brakuje.
Na co zwrócić uwagę szukając mieszkania w Łodzi? Podobnie jak w innych dużych miastach kluczowa jest komunikacja miejska – jedne dzielnice są skomunikowane nieco lepiej, inne trochę gorzej. Do najchętniej wybieranych rejonów Łodzi należą Retkinia, Widzew czy oczywiście Śródmieście.
Innym ważnym czynnikiem jest dostęp do terenów zielonych i terenów rekreacyjnych. Choć W Łodzi jest wiele parków to jednak część dzielnic ma pod tym względem przewagę w stosunku do innych. Dosyć “betonowe” śródmieście przegrywa na przykład z Bałutami, gdyż na północy tej dzielnicy mieści się ogromny teren zielony – Las Łagiewnicki.
Trzeba również sprawdzić, kto zarządza nieruchomością. W Łodzi rynek zarządców nieruchomości jest bogaty, ale nie znaczy to, że każda wspólnota jest odpowiednio zarządzana. Dlaczego? Ponieważ wiele budynków to stare bloki i stare kamienice wymagające odpowiedniej wiedzy i doświadczenia w zarządzaniu nieruchomościami. Trzeba wiedzieć, jak zabrać się (jako zarządca) np. za wymianę więźby dachowej czy remont zabytkowej elewacji. Stąd też przed wyborem konkretnej nieruchomości warto poznać informacje o zarządcy nieruchomości i jego planach związanych z zarządzanym budynkiem.
Budynki komercyjne w Łodzi
Centralne usytuowanie miasta na mapie Polski sprawia, że wiele firm decyduje się założyć biuro w Łodzi. To także decydujący czynnik dla lokowania stref magazynowych i cargo. Poza tym już na początku 2023 roku Łódź będzie pierwszym miastem w kraju z ringiem drogowym złożonym wyłącznie z autostrad (A1 i A2) i dróg ekspresowych (S8 i S14). Lokalizacja miast jest więc zdecydowanie jego atutem.
Podobnie jak w przypadku mieszkań, tak samo rynek powierzchni komercyjnych jest bogaty, choć niełatwy. I znowu warto odwołać się do zarządzania nieruchomościami. Dlaczego? Wiele firm wynajmuje powierzchnie w zrewitalizowanych budynkach pofabrycznych lub biurowcach pamiętających lata 60 i 70 XX wieku. Jak łatwo się domyślić, zarządzanie taką nieruchomością nie wygląda tak samo, jak budynkiem nowoczesnym. Tu także trzeba odpowiedniego doświadczenia i często specjalistycznej wiedzy.
Łódź – czy to dobry wybór?
Choć przez wiele lat Łodzi przeszkadzała bliskość Warszawy, która to odciągała potencjalnych inwestorów i mieszkańców, to obecnie Łódź rośnie i tym samym rośnie jej rynek nieruchomości. Choć statystyki pokazują, że to miasto wciąż się wyludnia, ościenne gminy notują stałe wzrosty, ponieważ komunikacja kolejowa czy autobusowa są na tyle efektywne, że mieszkańcy przenoszą się z Łodzi do miast w szeroko rozumianej aglomeracji łódzkiej np. do Pabianic, Zgierza czy Konstantynowa Łódzkiego.
Rynek nieruchomości w Łodzi jest dynamiczny, buduje się wiele budynków, mnóstwo przechodzi remont i rewitalizację. Warto jednak pamiętać, że wiele z odnowionych budynków to stare fabryki i kamienice, które z jednej strony oddają charakter Łodzi fabrycznej, a z drugiej wymagają odpowiedniego traktowania i zarządzania nimi.